Kanály elektronické komunikace

Na začátek  Předchozí  Další

TaxEdit dokáže elektronickou podobu dat ze spravovaných dokumentů předávat úřadům nebo dalším subjektům několika způsoby. Podle techniky předávání můžeme rozlišit několik komunikačních kanálů, z nichž každý má specifické výhody a nevýhody.

EPO na Daňovém portálu

První možnost automatizovaného elektronického podání zavedlo MF ČR v roce 2004. Pro jednotlivé druhy podání jsou stanoveny formáty souborů a datové věty. TaxEdit z běžných formulářů vytvoří soubory XML, podepíše je uživatelským certifikátem a přes rozhraní pro třetí strany předá serverům MFČR. Jako výsledek obdrží buď seznam chyb bránící podání, nebo soubor s potvrzením a kódy pro další zjišťování stavu podání. Nastavení parametrů pro el. podání na EPO spočívá především ve výběru správného certifikátu elektronického podpisu. Nastavuje se na Nástroje/Možnosti/Uživatel programu.

Portál veřejné zprávy ČR

Svého času zamýšlen jako universální komunikační kanál pro styk se státní správou. Využíval se především pro podávání směrem k České správě sociálního zabezpečení, ač přes něj šlo podávat i na MF ČR. Pro podání správci daně je ale mnohem vhodnější rozhraní EPO a ČSSZ v roce 2012 přešla na vlastní rozhraní VREP. Celní správa také přestala Portál používat a přešla na proprietární rozhraní. Universální PVS proto bude postupně utlumován a časem zrušen.

Datové schránky

Univerzální služba pro styk především mezi veřejností a orgány veřejné moci (OVM) je částečně přirovnatelná k zaručené a zabezpečené elektronické poště. Výhodou i nevýhodou systému datových schránek je umožnění elektronické korespondence jménem subjektu i bez formálně dokládaného zplnomocnění a zavedení několika fikcí. TaxEdit přes ISDS doručuje jak OVM včetně MFČR a ČSSZ, tak i právnickým a fyzickým osobám.

Práce s datovými schránkami je popsána v samostatné kapitole této příručky.

E-mail

Elektronickou poštou je samozřejmě možné odeslat libovolný dokument z TaxEditu. Kromě již existujících dokumentů se e-mailem odesílají (aniž by v TaxEditu musela vzniknout položka v kartotéce dokumentů) také Platební kalendáře, Upozornění na platby a obecné dopisy.

K používání elektronické pošty není nutné nic v TaxEditu nastavovat, je jen vhodné, aby u jednotlivých poplatníků byla nastavena platná adresa elektronické pošty. Ta je při vzniku e-mailové zprávy přednastavena v poli Adresát. Samotné odeslání e-mailu provádí výchozí klient v operačním systému. Odeslané zprávy se v TaxEditu neukládají. I jejich evidence je ponechána na poštovním klientovi, který uživatel na tom kterém počítači používá.

Export a import souborů

Za kanál elektronické komunikace pak můžeme považovat i prostou výměnu souborů - kdy TaxEdit pro jednotlivé příjemce a technologie dokáže vytvářet specifické tvary a formáty souborů, které jsou pak odeslány libovolným kanálem mimo prostředí TaxEditu, klidně i z jiného počítače, nebo dokonce předány fyzicky na elektronickém médiu. Nicméně u tohoto "kanálu" se TaxEdit nesnaží o automatické sledování toku komunikace.